Home United Tribes News Story

United Tribes News

President's and Vice President's Lists
6 February 2006

- PRESIDENT'S LIST

Art/Art Marketing
Spoonhunter, Alden C.(Northern Arapahoe) . Gopher, Mike F. (Blackfeet Nation) . Laundreaux, LaRae F. (Cheyenne River Sioux) . McHugh, Brianne J. (Three Affiliated) . Koehler, Michelle C. (Indonesia)
Business and Office Technology
Big Crow, Lynia M. (Rosebud Sioux) . Little Owl, Roberta A. (Crow Agency) . Brown Bear, Patricia M. (Yankton Sioux) . Christenson, Christina F. (Standing Rock Sioux) . Deleon, Haroldine B. (Oglala Sioux) . Earring, Darshann D. (Cheyenne River Sioux) . Hanley, Darla J. (Standing Rock Sioux) . Iron Road, Phyllis R. (Standing Rock Sioux) . Perry, Mellina (Eastern Shoshone) . Picotte, DeVonna M. (Yankton Sioux) . Pretty Feather, Yvette (Standing Rock Sioux) . Vigil, Lawrence M. (Oglala Sioux) . Chase, Eunice Y. (Three Affiliated) . Betoni, Marlo D. (Navajo Nation) . Plenty Chief-Brown, Minnie A. (Standing Rock Sioux)
Computer Information Technology
Black Elk, Nikolaus W. (Oglala Sioux) . Flying Hawk, Angel O. (Oglala Sioux) . Goings, Chloeah A. (Oglala Sioux) . Goings, Julie L. (Northern Arapahoe) Hawk, Keith A. (Crow Creek Sioux) . Red Feather, Christy J. (San Carlos Apache) . Vivier, Justin R. (Turtle Mountain)
Criminal Justice
Eckiss Jr, Billie R. (Three Affiliated) . Fillspipe, Lance E. (Oglala Sioux) . German, Dionne L. (Sisseton/Wahpeton Sioux) . Maier, Pamela J. (Three Affiliated) . Packineau, Tracie E. (Three Affiliated) . Rosencrans, Candie K. (Standing Rock Sioux) . Runs After Jr, Gordon J. (Cheyenne River Sioux) . Wilkie, Kateri L. (Turtle Mountain)
Computer Support Technology
Bear, Winona L. (Three Affiliated)
Early Childhood Education
Clairmont, Beverly J. (Lower Brule Sioux) . Frederick, Tanya M. (Turtle Mountain) . Oldman, Andrea J. (Standing Rock Sioux) . Whirlwind Horse, Joyce D. (Oglala Sioux) . Frohlich, Patricia . Harnisch LaVone K. . Raber, Lisa . Woodbury, Jessica L.
Elementary Education
Kelsch, Tammy K. (Three Affiliated) . St. Claire, Janice K. (Three Affiliated) . Urbanec, Deanna L. (Winnebago Tribe of Nebraska) . Uses Many, Jodene L. (Cheyenne River Sioux) . Vivier, Jennifer O.
Health Information Technology
Galligo, Nancy A.(Oglala Sioux) . Hawk, Angelia R. (Crow Creek Sioux) . Himes, Marjorie R. (Standing Rock Sioux) . Old Bull, Nellie A. (Crow Agency) . Dionne, Kristi K. (Turtle Mountain)
Injury Prevention
Fallis, Tina M. (Yankton Sioux) . Reynolds, Dana K. (Cheyenne-Araphhoe of Oklahoma) . Barton, Connie L. . Kurle, Aimee J. . Nantt, Lorrie
Practical Nursing
Anderson, Kim A. . Baker, Adelaide (Three Affiliated) . Bruning, Marie A. . Cozzens, Winona C. (Standing Rock Sioux) . Diffo, Raoul D. . Dionne, Kristina L. (Turtle Mountain) . Fleischer, John M. . Oakland, Angela M.
Food and Nutrition
LaBlanc, Aaron L. (Cheyenne River Sioux) . Lambert, Dawn M. (Turtle Mountain) . Rhoades, Kimberly (Standing Rock Sioux) . Crawford, Jodell (Sisseton/Wahpeton Sioux) . Sandland, Marilyn L. (Standing Rock Sioux)
Owens Valley
Pettet, Janet K. (Paiute) . Bain, Douglas A.
Small Business Management
Elm, Autumn B. (Oneida Indian Nation) . Gipp, Brittany C. (Standing Rock Sioux) . Gipp, Linda M. (Standing Rock Sioux) . Good Bird, Calvin (Three Affiliated) . Kasto, Naomi N. (Cheyenne River Sioux) . Poitra, Adam J. (Turtle Mountain) . St. Claire, Janelle R. (Turtle Mountain) . Thomas, Sylvester H. (Oglala Sioux) . Whirlwind Horse, Dustin R. (Oglala Sioux)
Tribal Environmental Science
Collins, Marla R. (Standing Rock Sioux) . Lindeman, Michaele M. (Oglala Sioux) . Azure, Alexa D. (Standing Rock Sioux)
Tribal Management
Medicine Crow, Terry L. (Standing Rock Sioux) . Packineau, Roy N. (Three Affiliated) . Provancial, Michelle F. (Rosebud Sioux)
Medical Transcription
Achtenberg, Dianne M. . Buchholtz, Amy J. . Harjo, Shannon R. (Standing Rock Sioux) . Mosbrucker, Dana J. . Ruff, Sarah N.
Special Education
Holding Eagle, Cheryl . King, Brenda (Turtle Mountain) . Livingood, Cyrilla (Turtle Mountain) . Taylor, Loretta A.
Tribal Tourism
Maday, Donna M. (Standing Rock Sioux) . Gopher, Anna M. (Blackfeet Nation)
Non- Degree Seeking
Beheler, Jessica M. (Standing Rock Sioux) . Kuntz, Wendy . Hegemann, Linda
Staff
Gierszewski, Marcel L. . Gillette, Vivian (Three Affiliated) . Hanson, Joanie P. (Lone Pine Paiute-Shoshone Indian Reservation) . Many Bears, Billie Rae (Three Affiliated) . Mastrud, Cathy L. . Snider, Jackie C. (Standing Rock Sioux) . Maxon, Juanita L. (Three Affiliated) . Yellowbird Sr., Thomas O. (Three Affiliated)

- VICE PRESIDENT'S LIST

Art/Art Marketing
Pettigrew, Jeremy J. (Oglala Sioux) . Crows Heart, Leili A. (Three Affiliated) . Koch, Jody L. (Crow Agency)
Automotive Service Technology
Giago, Richard L. (Oglala Sioux) . Rodriguez, Anthony F. (Sisseton/Wahpeton Sioux) . Savior, Alfred A. (Fort Peck) . Birds Bill, DeAnn S. (Three Affiliated)
Business and Office Technology
Lawrence, Leslie A. (Sisseton/Wahpeton Sioux) . Lovato, Jolynn R. (Crow Agency) . Bear Eagle, Rosemary M. (Cheyenne River Sioux) . Cromwell, Albert (White Mountain Apache) . Eagle, Cassandra R. (Standing Rock Sioux) . Iron Hawk, Irini J. (Cheyenne River Sioux) . Morris, Lori P. (Omaha Tribe of Nebraska) . Smith, Karissa E. (Spirit Lake Sioux) . Young Bird, Yolanda J. (Cheyenne River Sioux) Shoyo, Chardell W. (Eastern Shoshone) . Yellow Hammer, Wilma V. (Fort Peck) . Baker, Kelly G. (Turtle Mountain)
Computer Information Technology
Bear, Robert P. (Caddo Indian Tribe of Oklahoma) . Circle Bear, Cheryl A. (Oglala Sioux) . Cline, Justin J. (Omaha Tribe of Nebraska) . Pine Jr, Dale J. (Oglala Sioux) . Scott, Courtney J. (Spokane Tribe of Indians) . Soto, Kelli T. (Lac Du Flambeau of Wisconsin)
Criminal Justice
Eagleshield, Antonia B. (Standing Rock Sioux) . Horse Looking, Warren K. . (Rosebud Sioux) Tribe . Howard, MariAnna P. (Three Affiliated) . Semans Jr, Oliver J. (Rosebud Sioux)
Carpentry
Crows Heart, Linette R. (Three Affiliated) . High Elk, Rocky L. (Cheyenne River Sioux) . Zephier, Corey J. (Yankton Sioux)
Early Childhood Education
Arellano, Juanita M. (Three Affiliated) . Janis, Tanya M. (Oglala Sioux) . Pourier-Hosie, Kelly J. (Three Affiliated) . Baumann, Brenda L. . Nichols, Carol A. (Northern Pueblos)
Elementary Education
Fox, Jordan R. (Three Affiliated) . Halderman Jr, Robert L. (Muscogee (Creek) Nation) . Little Wind, Karen D. (Spirit Lake Sioux) . Trottier, Todd A. (Turtle Mountain)
Injury Prevention
Claymore, Brady J.Standing Rock Sioux Tribe . Eagle, Memoree T.C. (Standing Rock Sioux) . Linson, Juanita L. (Pine Ridge Indian Reservation) . Traversie, Dugan C. (Cheyenne River Sioux)
Medical Transcription
Daede, Roseanne . Herdt, Marie R. . Morel, Pamela A.
Practical Nursing
Bingen, Josie L. (Three Affiliated) . Marshall, Brittany J. (Cheyenne River Sioux) . Spotted Tail, Stevie K. (Rosebud Sioux) . Bauslaugh, Deniece . Brunelle, Shane C. (Turtle Mountain) . Pochant, Claudette A. (Turtle Mountain) . Thunderhawk, Ivy L. (Standing Rock Sioux) . Vivier, Margaret L. (Standing Rock Sioux)
Small Business Management
Bauer Jr, Thomas J. (Fort Peck) . Fox, Naomi P. (Three Affiliated) . Kills Pretty Enemy III, Gilbert A. (Standing Rock Sioux) . McLeod, Mandie R. (Turtle Mountain) . Ramsey, Lindsey N. (Three Affiliated) . Red Bear, Matt L. (Cheyenne River Sioux) . Seda, Tammy M. (Standing Rock Sioux) . Trottier, Stephanie M. (Turtle Mountain) . Stead, Brenda L. (Yankton Sioux)
Tribal Environmental Science
Campbell, Ronald L. (Oglala Sioux) White Jr, Richard L. (Oglala Sioux)
Tribal Management
Ammann III, Anthony D. (St. Croix) . Harjo, Chenara T. (Wind River Reservation) . Hernandez, Tara J. (Winnebago Tribe of Nebraska) . Iron Lightning, Sara L. (Cheyenne River Sioux) . Oldman, Waylon M. (Northern Arapahoe) . Ute, Nelson F. (Eastern Shoshone)

 

Contact Us

United Tribes News
3315 University Drive
Bismarck, ND 58504

(701) 255-3285 ext. 1386
opi@uttc.edu