Home » United Tribes News » Story

United Tribes News

UTTC Winners at AIHEC
19 April 2005
by Suzanne Cadotte, AIHEC Competition Coordinator

AIHEC Student Competition team

      Congratulations to the students listed below and all members of the AIHEC Student Competition team who competed in Albuquerque, NM. The entire school is proud of you and your families and the coaches. You represented UTTC very well. You exhibited the best spirit of academic competition.

Business Bowl 2nd place overall team
COACH:  DAKOTA GOOD HOUSE
Brian Eagle - 1st in Business Law
Alice Bird Horse - 1st in Computers I
Lynette Uses Arrow - 3rd in Computers II
Jennifer DeCouteau - Honorable Mention

Science Bowl 2nd place
COACH:  MIKE COLLINS
Linette Crows Heart
Helen Reed
Marla Striped Face-Collins
Thomas Crows Heart

Speech
COACH:  JUSTIN DECOTEAU
Jason Pretty Boy - 1st place: Impromptu
Deanna Urbanec - 3rd place:  Informative

Critical Inquiry 2nd place
COACH: RUSSELL SWAGGER
Denise Fourhorn
Lyndale Agard
Jeremy Agard
Tamara Hayes
Tracie Packineau

Art & Art Marketing
COACH: JUSTIN LEBEAUX
Stacey Speedis - 2nd place, Traditional Leatherwork
Stacey Speedis - 2nd place, Traditional Miscellaneous
Lyman Edward Vivier, Jr. - Honorable Mention, Contemporary Painting
Todd A. Trottier - 3rd place, Contemporary Ceramics
LaRae Laundreaux - 1st and 3rd places, Contemporary Graphics
Lyman Edward Vivier, Jr. - Honorable Mention, Contemporary Graphics
Christine Ross - 1st place, Contemporary Pottery
Lyman Edward Vivier, Jr. - Honorable Mention, Contemporary Photography

One Act Theater 2nd place
COACH: JULIE CAIN
Beverly Bullhead
Lydia McKinney
Sheena Cain
Stacey Speedis
Dustin Black
Alice Bird Horse
LaRae Laundreaux
Deanna Urbanec

Fashion Show COACH: JULIE CAIN
Sheena Cain 3rd place

5 K Fun Run (placing with medals)
Julie Cain
Russell Swagger
Tracie Packineau
Jennifer DeCoteau
Deanna Urbanec
Red Koch

 

Contact Us

United Tribes News
3315 University Drive
Bismarck, ND 58504

(701) 255-3285 ext. 1386
opi@uttc.edu