Home » United Tribes News » Story

United Tribes News

United Tribes honors graduates
2 May 2008

BISMARCK (UTN) – United Tribes Technical College honored 99 graduates on May 2 during its 2008 Commencement Ceremony.

      Members of the graduating class earned Associate of Applied Science Degrees and Certificates of Completion in 17 different academic and vocational programs. Seven had earned Bachelor of Arts degrees in Elementary Education through a program in conjunction with Sinte Gleska University, Mission, SD. The graduates were from 27 different tribal nations.

Kelly Hoise
HONORED GRAD: Kelly Hoise (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND, an Elementary Education B. A. graduate, receives congratulations from keynote speaker Gerald Gipp during the United Tribes commencement ceremony May 2 in Bismarck. United Tribes News photo.

      "Graduates, today is a special celebration for you, to honor your accomplishments and all you have achieved," said keynote speaker Dr. Gerald E. Gipp, (Hunkpapa Lakota) Executive Director of the American Indian Higher Education Consortium, Alexandria, VA. "It's also a special day of celebration for the many people who are here and those back home that supported you."

      Gipp told of his upbringing at Standing Rock and how he never envisioned going off to college to become a professional, because there were "few Indian professional role models" to guide him.

      He said he never envisioned then that he would have a 46 year career in public service. Gipp was the first Deputy Assistant Secretary in the newly created Office of Indian Education in U.S. Department of Education. He was a program director at the National Science Foundation in the division of Education System Reform and was President of Haskell Indian Nations University.

      Gipp spoke to a crowd of 500 attending the commencement ceremony in the James Henry Community Gymnasium on the UTTC campus in Bismarck, ND.

      "Where we are today as a tribal people... is that the challenges continue," he said. "There is no longer war and genocide or the removal of children to far off boarding schools but the battles continue in different ways. They are in the courtrooms, the classrooms and in our communities…against all the symptoms of poverty."

      Gipp asserted that Native people paid an extreme price in the development of the Nation. The record shows loss of land and natural resources, human devastation though the destruction of cultures and languages, and the breakdown of families and community infrastructures. The stories may differ from tribe to tribe, but they share a common theme - the devastation of a way of life, he said.

      "As we seek to improve the lives of our children, the key to our future lies with education, to help them grow to their fullest potential so they have choices for their future," said Gipp. "Metaphorically, the glass was nearly empty back in the 1950s and 60s. Today the glass may be half-full, because we are experiencing a renaissance, a rebuilding our tribes and communities. I believe that we have come a million miles."

      Gipp said he hoped that each graduate would have the opportunity to share his or her passions and newfound knowledge by giving back to their communities.

      Gipp's directorship of AIHEC comes to an end with his retirement in June. He is the son of Margaret Teachout, Fort Yates, ND. His brothers are Robert Gipp, Fort Yates, and David M. Gipp, UTTC President.

      Other speakers included Chairman Marcus Wells, Three Affiliated Tribes, New Town, ND, and Councilman Jim Baker, Turtle Mountain Band of Chippewa, Belcourt, ND., both members of the college governing board.

The following scholarships were awarded:

Dr. David M. Gipp Scholarships: Michon Gwin (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND, Small Business Management; Deanna Saragosa (Red Lake Band of Chippewa) Bismarck, ND, Computer Information Technology; and Anthony Jenkins (Leech Lake Band of Ojibwe) Bismarck, ND, Criminal Justice.

Don Cadotte Scholarship: Wayne "Jarvis" Bearstail (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND, Small Business Management.

Ray Dwelle Memorial Scholarship: Elisha Yellow Thunder (Oglala Tribe) Bismarck, ND, Tribal Environmental Science.

Sherman Brunelle, Gandhi Peace Network Scholarships: Elisha Yellow Thunder (Oglala Tribe) Bismarck, ND; Herbert Red Horse (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND, Health Information Technology.

Bismarck Tribune Celebrate 2000 Scholarship: Wayne "Jarvis" Bearstail (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND

      The commencement ceremony concluded the 2007-08 academic year, the college's 39th year serving American Indian students and their families. A reception followed at the UTTC cafeteria for family members, friends and the public.

      To read the entire text of Dr. Gerald Gipp's keynote address, visit the United Tribes Technical College website: www.uttc.edu.


United Tribes Technical College
2008 GRADUATES

All receive Associate of Applied Science Degrees unless noted
* December 2007 grads
** Double Majors
***Summer completions

ART-ART MARKETING
Cody Joan Blackbird (Cheyenne River Tribe) Macy, NE
Bethany Rose Drapeau (Yankton Tribe) Wagner, SD
*Cante' Skuya Hall (Oglala Tribe) Bismarck, ND
Martha R. Garreau (Cheyenne River Tribe) Bismarck, ND
Sandra Dawn Red Feather (Oglala Tribe) Pine Ridge, SD

AUTOMOTIVE TECHNOLOGY
Kristie Rae Hart (St. Croix Tribe) Bismarck, ND
Tracey R. Spider (St. Croix Tribe) Bismarck, ND

BUSINESS OFFICE TECHNOLOGY
Amy L. Belgarde (Spirit Lake Tribe) Bismarck, ND
*Robert Bear (Caddo Tribe of Oklahoma) Norman, OK
Tira Crystal Halsey (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND
Iva R. Larvie (Rosebud Tribe) Bismarck, ND
Ursula Kary Rosemary LaTray (Crow Tribe) Crow Agency, MT
Kristen A. Red Dog (Cheyenne River Tribe) Bismarck, ND
Patricia Red Fox (Cheyenne River Tribe) Eagle Butte, SD
**Josephine D. Redday (Sisseton-Wahpeton Oyate) Bismarck, ND
Kayla J. Thomas (Oglala Tribe) Wanblee, SD
Sharilyn M. White Owl (Three Affiliated Tribes) New Town, ND

COMPUTER INFORMATION TECHNOLOGY
*Alex Frederick Azure (Standing Rock Tribe) Selfridge, ND
Rolynn Clown (Cheyenne River Tribe) Bismarck, ND
Sheena Delorme (Turtle Mountain Band of Chippewa) Bismarck, ND
Evan Hawk (Crow Creek Tribe) Fort Thompson, SD
Deanna Saragosa (Red Lake Band of Chippewa) Bismarck, ND
Theresa J. Wilkie (Turtle Mountain Band of Chippewa) Bismarck, ND

CRIMINAL JUSTICE
Addison H. Baker (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND;
*Heidi A. Benson-Everett (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
Christian C. Blackbird, III (Cheyenne River Tribe) Bismarck, ND
*Kenberly Diana Cuevas (Cheyenne River Tribe) Bismarck, ND
John G Frederick Jr. (Turtle Mountain Band of Chippewa) Bismarck, ND
Adam Charles Hieden (Standing Rock Tribe) Fort Yates, ND
Anthony D. Jenkins (Leech Lake Band of Ojibwe) Cass Lake, MN
Natasha Marie Jenkins (Leech Lake Band of Ojibwe) Cass Lake, MN
***Natasha Olson (Turtle Mountain Band of Chippewa) Bismarck, ND
*Valene Kathy Pretends Eagle (Standing Rock Tribe) Wanblee, SD
Melanie R. Robertson (Turtle Mountain Band of Chippewa) Fort Totten, ND
Raelynn Swain (Turtle Mountain Band of Chippewa) Brooklyn Park, MN
*Daisy V. Teller (Shoshone Paiute) Owyhee, NV
Jacenta Rae Varns (Sisseton-Wahpeton Oyate) Sisseton, SD
*Belisha N. White Eagle (Standing Rock Tribe) Mandan, ND

CONSTRUCTION TECHNOLOGY
*Steven Raining Bird (Fort Peck Tribe) Bismarck, ND

EARLY CHILDHOOD EDUCATION
Brenda Baumann, Bismarck, ND
*JoBeth M. Brown Otter (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND
Louise E. Eagle Shield (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND
Mamie L. Laundreaux (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
Rose L. Saddler (Chippewa Cree Tribe) Bismarck, ND
Judy Ann Vinger, Williston, ND
Jessica Woodbury, Carson, ND

ELEMENTARY EDUCATION
Stefanie Lynn Hull (Cherokee) Big Cabin, OK
Michelle Lynn Picotte (Yankton Tribe) Bismarck, ND
Julia G. White Mountain (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND

ELEMENTARY EDUCATION, B.A. (with Sinte Gleska University)
Kahnytahawise Cornelius, (Oneida Nation) Bismarck, ND
*Anita Green (Three Affiliated Tribes) Bismarck, N
Kelly Hosie (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
Tammy Kelsch (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
Emmaline Tallman (Oglala Tribe) Bismarck, ND
Deanna Urbanec (Winnebago Tribe) Winnebago, NE
Jennifer Vivier, Bismarck, ND

HEALTH INFORMATION TECHNOLOGY
***Billie Jo Greenwald (Oglala Tribe) Homer, NE
***Pamela D. Grass (Lower Brule Sioux Tribe) Bismarck, ND
***Katrina Marie Lovejoy (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND
***Herbert Ira Red Horse (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND
***Sarah M. Ruiz (Turtle Mountain Band of Chippewa) Kyle, TX
***Sherry Michelle Smith (Three Affiliated Tribes) New Town, ND

INJURY PREVENTION/COMMUNITY HEALTH
Kimberly Sue Eagle (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND
***Jennifer Lee Lafontaine (Turtle Mountain Band of Chippewa) Bismarck, ND
*Brooklynn E. Maxon (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
***Mialyn Rachel Spoonhunter (Northern Arapaho/Blackfeet) Ethete, WY
Terrance Lee Trottier Jr. (Turtle Mountain Band of Chippewa) Mandan, ND

MEDICAL TRANSCRIPTION-Certificate
*Michelle Leingang, Bismarck, ND
*Jennifer McGee, Mandan, ND
*Joyce Potter, Minot, ND
*Amy Schnur, Mandan, ND
Kathleen Hoffman, Bismarck, ND
Sarah Ruff, Fredonia, ND

NUTRITION and FOOD SERVICE
Theda Earline Charley (Confederated Tribes of Grand Ronde) Bismarck, ND
Tian Jo Jorgenson (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
*Claudette Ann Pochant (Turtle Mountain Band of Chippewa) Bismarck, ND

PRACTICAL NURSING
Briana Marie Delorme (Turtle Mountain Band of Chippewa) Bismarck, ND
Misty E. Johnson (Standing Rock Tribe) Bismarck, ND
Mary Ann Kleinsasser, Bismarck, ND
Lindsey Rae Morrow (Yankton Tribe) Bismarck, ND
*Brandi Laticia Saucedo (Oglala Tribe) Bismarck, ND
Jana Lyn Schmidt , Solen, ND
Blair Rae Wana (Northern Ute) Bismarck, ND
Amy Lynn Westin ,Bismarck, ND

SMALL BUSINESS MANAGEMENT
***Wayne Jarvis Bearstail (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
Gavin K. Briscoe (Three Affiliated Tribes) Madison, WI
Megan R. Eagle Staff (Cheyenne River Tribe) Eagle Butte, SD
Michon P. Gwin (Three Affiliated Tribes) Mandan, ND
Colette M. Hawley (Fort Belknap) Hays, MT
*Jesse W. LeBeaux (Oglala Tribe) Bismarck, ND
***Kent Little Thunder (Cheyenne River Tribe) Bismarck, ND
*April L. Littleghost (Spirit Lake Tribe) Bismarck, ND
Savannah J. Peterson (Cheyenne River Tribe) Eagle Butte, SD
Susan A. Ramirez (Three Affiliated Tribes) Brookings, SD

TRIBAL MANAGEMENT
*Brandie Ann Dionne (Fort Peck Tribes) Bismarck, ND

TRIBAL ENVIRONMENTAL SCIENCE
April D. Blackbird (Rosebud Tribe) Bismarck, ND
Helen A. Reed (Three Affiliated Tribes) Bismarck, ND
Elisha L. Yellow Thunder (Oglala Tribe) Bismarck, ND
Wenona Lynn Wallette (Turtle Mountain Band of Chippewa) Rolla, ND

 

Contact Us

United Tribes News
3315 University Drive
Bismarck, ND 58504

(701) 255-3285 ext. 1386
opi@uttc.edu