Home >> United Tribes News >> Story

United Tribes News


Thunderbird Run
25 August 2013

BISMARCK (UTN) - Ismael Arzola of Lemmon, S.D., won the half-marathon August 24 at the 8th Annual United Tribes THUNDERBIRD RUN. Arzola covered the course in 1 hour, 10 minutes and 57 seconds.

      Two Bismarck runners won the shorter races. Kyle Downs took the 10K in 35:44, while Derek Schulte finished the 5K in 19:46.


Half Marathon winner Ismael Arzola, age 24, Lemmon, SD, formerly of Bakersfield, CA, crosses the finish line in 1:10:57.

Half Marathon

Ismael Arzola, Lemmon, 1:10:57. Mark Hager 1:28:53. Vladimir Kutka, Dickinson, 1:47:42. Jorge Garcia, Dickinson, 1:49:00. Randy Morman 1:49:00. Jeannie Hughes, Fort Collins, Colo., 1:49:40. Kim Paproski, Regina, Sask., 1:53:15. Lorelei Paproski, Regina, Sask., 1:53:15. Amanda Helland, Minot, 1:55:46. Jon Dronen, Hazen, 1:56:11. Bob Winandy 1:58:31. Vance Krebs 2:03:03. Sonia Brownotter 2:03:40. Annie Masset, Linton, 2:04:06. Frank Kutka, Dickinson, 2:05:15. Grace Tinderholt, Dickinson, 2:05:15. Steve Heim, Anamoose, 2:16:27. Melissa Seiler 2:17:11. Amanda Obering, McIntosh, S.D., 2:19:36. Maddie Frederick, Mobridge, S.D., 2:22:04. Jessica Burger 2:25:06. Rhonda Frederick, Mobridge, 2:40:49. Pamela Heim, Anamoose, 2:54:26.

 


10 K winner Kyle Downs, Bismarck, 35:43.

10K

Kyle Downs 35:44. Greg Mueller 46:43. Wyatt Madplume, Browning, Mont., 46:58. Camie Anderson 47:31. Dain Curley, Howes, S.D., 49:03. Mike Hanson, Mandan, 50:01. Wally Little Moon, Howes, 51:01. Fahtima Finley, New Town, 51:11. Eleno Vallejo 56:11. Bowen Gutknecht 56:18. Dallas Paproski, Regina, 58:03. Sydney Patel, Regina, 58:16. Vicky Bender, Wilton, 58:18. Sunshine Froelich, Selfridge, 1:02:09. Sheyenne Schmidt, Solen, 1:02:31. Stacy Hoffman 1:03:03. Andrea Hanson, Mandan, 1:03:39. Talbott Pollert 1:03:45. Lisa Lee Neary 1:05:05. Norma Leingang, Baldwin, 1:05:51. Christina Brazell 1:07:32. Shanice Lambert, New Town, 1:08:29. Robert Fox 1:11:35. Janelle Scheett 1:27:49. Larissa Harrison 1:32:12. Stephanie Brien 2:20:21.


5 K winner Derek Schulte, Bismarck, 19:46.

5K

Derek Schulte 19:46. Sean Korsmo 22:07. Justin Benjamin, Mandan, 22:30. Brooklyn Bender, Minot, 24:10. Thomas Little Owl, Mandan, 26:17. Kevin Arthaud 26:57. Jilee Golus, Belcourt, 27:17. Kaitlyn Binstock, McKenzie, 27:40. Wanda Binstock, McKenzie, 30:07. Brianna Baird 33:23. Tristan White Twin 34:19. Cross Brown-Dogskin 34:20. Joella Many Bears, Lincoln, 35:19. Matthew Barron, Minot, 37:04. Daniel Ripley, Lincoln, 37:10. Ygnacio Quarry, Mandan, 37:17. Boyd White Twin 39:49. Danielle Morrison 41:30. Paige Kills Plenty 45:06. Michael Teeman 45:09. Theresa Tracke 49:16. Debra Rice 54:46. Amanda Iron Cloud 55:42. William Red Cloud 1:07:55.

All runners from Bismarck unless otherwise noted.


Chris Brown-Dog Skin, left and Tristan White, both age 11 from Bismarck, finish together in the 5K.

      

      

      

 

Contact Us

United Tribes News
3315 University Drive
Bismarck, ND 58504

(701) 255-3285 ext. 1386
opi@uttc.edu