Home United Tribes News Story

United Tribes News

United Tribes Technical College Spring 2008 Honor Students
9 July 2008

PRESIDENT'S LIST
GPA 3.5 4.0
* Online Student

Art-Art Marketing
Tina Curley, Martha Garreau, Kristina Kalenze, LaRae Laundreaux, Sandra Red Feather

Automotive Service Technology
Sage White Tail

Business Office Technology
Danielle Dragswolf, Jacqueline Archambault, Amy Belgarde, Billie Jo Clifford, Camille Ducheneaux, Patricia Red Fox, Tammy Klein, Josephine Redday, Deanna Saragosa, Stephanie, Yellow Bird

Computer Information Technology
Fabian Betone, Jonathan Bigger, Michelle Silva, Clinton Wilkinson, Rolynn Clown

Criminal Justice
Leighla Guardipee, Adam Hieden, Natasha Jenkins, Anthony Jenkins, Tamera Marshall, Donnette Medicine Horse, Christopher Montclair, Natasha Olson, Melanie Robertson, Raelynn Swain

Construction Technology
Clarence Cleveland

Early Childhood Education
Brenda Barton*, Brenda Baumann*, Cree Buffalo, Alicia Gates, Billi Gravseth*, Connie Ranger*, Daina Stone*, Jessica Woodbury*, Judy Vinger*

Elementary Education
Marie Blie*, Merrill Howling Wolf, Yvonne Howling Wolf, Stefanie Hull*, Austin Jeanotte, Tammy Kelsch, Cyrilla Livingood*, Ron Martel, Danielle McCartney*, Kara Runs After, Deanna Urbanec, Jodene Uses Many

Health Information Technology
Opal Alden-Bearground*, Shirley Anderson, Billie Jo Greenwald*, Jennifer Helm, Patricia John*, Jayme Lopez, Herbert Red Horse, Laura Rojas*, Sherry Smith*, Anita McDonald, Jamie White Mountain, Cletis Wigton

Community Health
Allison Albers*, Brandie Delorme, Nathan Dunn, Dene Hosie, Terrance Trottier

Injury Prevention
Connie Barton*, Aimee Kurle*

Nursing
Kathryn Ell, Veronna Newman

Nutrition and Foodservice
Marilyn Sandland*

Small Business Management
Michael Alex, Aja Baker, Mitchell Davis, Michon Gwin, April Littleghost, Peter Little Owl, Savannah Peterson, Lonelle Rising Sun, Steven Walker

Tribal Environmental Science
Wenona Wallette, Sean White Mountain, Elisha Yellow Thunder

Tribal Management
Arden Boxer, Brandie Dionne

Non Degree
Jeanne Eagle Bull*

VICE PRESIDENT'S LIST
GPA 3.0 3.5

Art-Art Marketing
Charles E. Anderson, Brenna J. Ashburn, David B. Black Cloud, Codi J. Blackbird, Bethany R. Drapeau, Wayne M. Long Crow, Dustin M. Thompson

Automotive Service Technology
Lester Crooke, Melodie M. Crow, Charles R. Dupris, Kristie R. Hart, Tracey R. Spider

Business Office Technology
Christina D. Bell, Corrina Z. Buffalo, Twyla K. Crow Ghost, Marissa S. Eagleman, India A. Frazier, Ursula Kary R. LaTray, Susan A. Ramirez, Sonia J. Red Owl, Kayla J. Thomas

Community Health
Violet D. Jones, Mialyn R. Spoonhunter

Computer Information Technology
Sheena J. DeLorme, Evan M. Hawk, Randy S. Kaline, Clayton P. Martell, Theresa J. Wilkie

Construction Technology
Kenneth Frye, Jose A. Lopez, Steven J. Raining Bird, Roger L. Standish

Criminal Justice
Addison H. Baker, Yolanda R. Aasurto, Germaine F. Bell, Christian C. Blackbird, John A. Fredrick, Brett W. Price, Laban L. Red Owl, Randi R. Walking Eagle

Early Childhood Education
Louise E. Eagle Shield, Mamie L. Laundreaux, Coree S. Nelson, Kathleen M. Real Bird, Rose L. Saddler

Elementary Education
Maralarae D. Cook, Monica F. Nagel, Michelle L. Picotte, Bobbi Rae Ranger, Julia G. White Mountain, Thomas O. Yellowbird, Rhonda S. Yellow-Crantz

Health Information Technology
Marlo L. Friday, Pamela D. Grass, Tira C. Halsey

Nursing
Dorothy E. Crowfeather, Shannon R. Dionne, Charlene K. Foote, Cheneise T. Mackie, Kami L. Montclair, Lana K. Straub, Sharon R. Toineeta

Nutrition and Foodservice
Theda E. Charley

Small Business Management
Alex F. Azure, Dori K. LaFromboise, Mindy J. Looking Back, Lisa A. Stump

Tribal Environmental Science
Joshua B. Logg, Helen A. Reed

 

Contact Us

United Tribes News
3315 University Drive
Bismarck, ND 58504

(701) 255-3285 ext. 1386
opi@uttc.edu